stepona555 написа: ↑29 май 2020 19:21
Тази Москва , ако е всичко в нея московско , възможно ли е да има радий?
Един еспанец ме посъветва , като я видя да не съм я пипал , че била много радиоактивна за граждански часовник.
На което аз контрирах а ти на 1 май 86 след манифестацията марули яде ли , че да ме плашиш с облъчване.
Не знам какво има предвид на мен само жълтия пояс на маркерите ми изглежда странен , но ако е радий значи стрелките също трябва да имат пълнеж , може да са сменени докато са месили каймата.
МИшо е показал подобна със светещи стрелки .
Та въпроса е да я подарявам ли на жената да ми свети нощем или да си спи в кутията с другите.
Часовниците с радий са характерна особеност на 50те години и в зависимост от модела и количеството светомаса използвано "светят" в една или друга степен. Кои по-малко, кои повече.
Таз специално Москва като и гледам цифера и потъмнелите маркери 99% е радиоактивна. Макар че някой е сменил стрелките, които принципно са запълнени плътно с радий, и цифера си сериозен източник. В Москва моделите радият изобщо не е щаден и "светят" на контакт със стълкотона чсовника и на общо измерване бета+ гама някои и до 60 микросиверта в час, при норма от 0,08-0,22 естествен фон. Това е в много пъти повече. Но това не означва, че трябва да ги копем в задния двор.
Просто трябва да се отнасяме с внимание. Особено при счупване н стъкло и падане.
Радият е основно бета лъчител и дори стъклото задържа част от лъчението, а отзад механизма и задният капак намаляват две трети от мощността, измерена отпред. На 40-50 см от часовника тази мощност на дозата едва се засича от дозиметъра. т.е. тя не предствлява дирекнта опасност за носещия (освен ако не се взираме в него дълго и отблизо или го държим до главата си дълги периоди от време). Единият проблем с радия е, че той остава активен за 1200 години, преди да намалее силата му наполовина. Вторият проблем с него е, че един от продуктите на разпад е благородният газ Радон, който е сред основните причинители на рак на белия дроб в световен мащаб, той е алфа лъчител с голяма енергия. Това на обикновен език онзачава, че ако ателето или стаичката ни е малка, с лошо проветрение, и там държим постоянно 30на + радиеви часовници, наистина съществува риск от поглъщани дози радон. Радонът много бързо излита при проветряване и като цяло един-два часовника в колекцията в голяма стая не би предствлявал проблем.
Но от друга страна, при профилактика на такъв часовник, разглабяне, счупване на стъкло, съществува опасност микропрашинки светомаса да бъдат вдишани, което вече е по-сериозен проблем защото вкарваме бета частициа, която ще облъчва постоянно зоната в която е попаднала. Когато радиевата светомаса се сменя с нерадиоактивна процедурата се прави под вода, за да се предотвратява разпрашаване. В руски форум бях чел за часовникар, който се разболял поради факта, че в тясното ателие държал на стената зад гърба си военни часовници, с много радий и голяма мощност на дозата и така с часове на ден бил в пряк контакт с източниците.
При пращане зад граница на такива часоници, те трябва да се увият в няколко пласта фолио, за да не активират радиационните детектори по границите, което ще доведе до конфискуване на пратката.
Това е на теория, на практика много хора си живеят по света в контакт с различни видовете радиация и на много от тях изобщо това не се е отразило. Човешкият организъм е приспособим чрез изграждането на резистентност и е способен да оцелява в много и различни опасни или вредни среди

Но винаги е хубаво да имаме едно наум. Камо ли пък да ги ближем

Конкретно на въпроса - не го давай на жената - дръж си го в кутията и го носи по икиндия уикендите за следобед-два на седмица

Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...